Amerika ve Katar gibi farklı ülkelerin polis, jandarma ve asker üniformalarında Altınyıldız imzası var

Altınyıldız, Osman Boyner’in vizyonuyla 1952 yılında kuruldu. Bugün Türkiye’nin en önde gelen tekstil markalarından biri olan şirket, Çerkezköy’de 62 bin metrekarelik kapalı alanda, 1000’e yakın çalışanı ile Türkiye’nin en büyük entegre yünlü kumaş üreticileri arasında. 2023 yılında 2,1 milyon dolarlık yatırımla üretim kapasitesini artıran Altınyıldız, son iki yılda pazar payında yüzde 30, ihracatta ise yüzde 70 büyüme yakaladı. Yünlü kumaşta lider olan Altınyıldız’ın 2024 hedefi iç piyasada 1,5 milyon metre olmak üzere toplam 5 milyon metre kumaş satışı gerçekleştirmek. 2023 yılı cirosu 1,8 milyar TL olan şirketin önümüzdeki 5 yıllık dönemde hedefi ise çift haneli büyüme rakamlarına ulaşmak.

Altınyıldız CEO’su Yavuz Sökün, Altınyıldız olarak dünya kumaş pazarında 1.3’lük bir payları bulunduğunu anlattı. Türkiye’nin en eski ihracatçılarından olduklarını kaydeden Sökün, “Şirketin yıllık toplam ihracatı 2023 yılında 25 milyon dolar oldu. Yurtiçinde sevk ettiği ihracat siparişleri ile birlikte bu rakam 30 milyon dolara ulaşıyor. 2023 yılında yurtiçine 1,6 milyon metre kumaş satışı gerçekleştirdik ve yurt içi yünlü kumaş piyasasında pazar lideriyiz. Amerika, Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Rusya, Finlandiya, Avustralya ve İspanya başta olmak üzere Japonya ve Avustralya gibi uzak coğrafyaların da olduğu toplam 20 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

İHRACATIN ÖNEMLİ KISMI ÜNİFORMADAN

İhracat alanındaki önemli bir payın da kurumsal üniforma pazarından geldiğini belirten Sökün, “Kurumsal üniforma hikayemiz 2017 yılında TSK’nın bizden üniforma tasarımı istemesiyle başladı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı için özel kumaşlar geliştirdik. Aradan geçen 7 yılda sadece TSK değil, Amerika ve Katar gibi farklı ülkelerin polis, jandarma ve asker üniformalarında da Altınyıldız kumaşlarının imzası var. Bugün satışlarımızın yüzde 20’sini de kurumsal üniforma satışından elde ediyoruz. 2023 yılında bu alanda 720 bin metre kumaş satışı gerçekleştirdik. 2024 yılında hedefimiz ise 1 milyon metre kumaş” dedi.

Boyner Grup İcra Kurulu Üyesi, Strateji ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Elif Ateşok Şatıroğlu da Boyner Grup olarak bünyesinde 6 grup şirketi, 250’den fazla mağazası, e-ticaret siteleri, mobil uygulamaları ve 8 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin lider mağaza ve moda perakendesi grubu olduklarını hatırlattı. Elif Ateşok Şatıroğlu, “Grubumuzun lokomotif şirketi Altınyıldız sessiz ama güçlü bir şekilde ihracatta iddialı bir seviyeye geldi. Yün karışımlı tekstil sektöründe lider olmamızın yanı sıra, ihracatı ithalatını geçen bir Türk şirketinin dünya devleriyle rekabetini kurulduğu günden bu yana başarıyla sürdürüyor. Cumhuriyet tarihimizin en köklü markalarından biri olarak Altınyıldız’ın milli ekonomimize ve değerlerimize katkı sunmaya ve dünya devleriyle rekabet etmeye devam edeceğine olan inancımız tam” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir