Bakanlık Resmen Açıkladı: Elektrik ve Doğalgaz Sayaçlarına Bu İşlemi Yaptırmayanlar 10 Bin Lira Ceza Ödeyecek

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yılın ilk ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliğindeki değişikliklere ilişkin kamuoyuna yeni bilgiler aktarıldı.

81 ilin tamamında bulunan doğalgaz, elektrik ve su sayaçlarına ilişkin önemli esaslar bulunan düzenlemede, değişikliklerin ardından sayaç muayenelerinin nasıl yapılacağı ve kimler tarafından nerede gerçekleştirilebileceğine ilişkin bilgilere yer verildi.

BU SAYAÇLARIN TAMAMI SÖKÜLECEK

Bakanlık, 1 Ocak 2014 tarihi ile 31 Aralık 2019 arasında üretimi yapılan ve piyasaya sunulan bütün doğalgaz sayaçlarının 2025 yılının son gününe kadar sökülmesini ve yerine geçerli muayenesi olan ve standartları sağlayan sayaçların takılmasını kararlaştırdı.

Yapılan bu değişiklik ile enerji tüketiminde güvenilirliği artırmak ve mevcut sayaçların standartlara uygun oluşunu denetlemek amaçlanıyor.

DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİNDE PARA ALINMAYACAK

Yeni uygulama kapsamında, sayaç muayeneleri bakanlığa bağlı olarak çalışan il müdürlükleri ya da kullanıcının kurduğu/tercih ettiği servisler tarafından gerçekleştirilecek. Bu hizmetlerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından vatandaşlardan hiçbir ücret talep edilmeyecek.

HERKES SAYACINI SERVİSE GÖTÜRMEK ZORUNDA

Muayene işleminin uygulanacağı sayaç, sahibi tarafından sabit bulunduğu alandan çıkarılacak ve servise götürülecek. Sayaç muayene başvurusu, kullanıcı veya kullanıcı tarafından yetkilendirilen servis tarafından ilgili il müdürlüğüne yapılabilecek. İlk muayene, periyodik muayene veya stok muayenesi sonuçlarına göre uygun bulunan sayaçlar, ilgili damga ile işaretlenecek.

YAPMAYANLARA 10 BİN LİRALIK PARA CEZASI KESİLECEK

1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sürülmüş veya son muayenesi bu dönem içinde gerçekleştirilmiş gaz iletim şebekesinde veya iletim şebekesine doğrudan bağlı doğalgaz sayaçları, kullanıcılar tarafından ilgili il müdürlüğüne ertesi yılın şubat ayı sonuna kadar bildirilmeli. Bu bildirimler sonucunda, 2025 yılına kadar sökülerek yerine geçerli muayenesi yapılmış bir sayaç takılması zorunlu.

Bu tarihe kadar bildirimde bulunmayan veya eksik ve hatalı bildirimde bulunan kullanıcılara, sayacın kullanım süresinin sona ermesi nedeniyle 10 bin TL’ye varan oranda para cezası uygulanacak. Belirtilen süre içinde liste ile ilgili bildirimde bulunmayan, eksik veya hatalı bildirim yapan kullanıcılar için de idari yaptırımlar devreye alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir